Większość działań, które wykonujemy cechuje schematyczność. Nie zastanawiamy się nad poszczególnymi elementami, po prostu robimy coś, co ma przynieść zamierzony skutek

Nawet, jeśli trochę się przy tym napocimy, to i tak nie przekroczymy pewnego poziomu sprawności. Można jednak podejść do problemu w inny sposób, czyli  działać twórczo. Działanie to polega na modyfikacji wszystkich kroków, które były podejmowane do tej pory. Najważniejsze jest wykraczanie poza dotychczasowe umiejętności. Oto:

 5 kroków aktu twórczego

Krok pierwszy – Sprawca musi nauczyć się czegoś nowego, zdobyć dodatkowe umiejętności. Może zrobić to celowo lub przypadkiem, jednak najważniejsze jest wzbogacenie repertuaru aktywności.

Krok drugi – Sprawca, dzięki zdobytym umiejętnościom, działa w nowy sposób. Kluczowe jest wykorzystanie nowych kompetencji.

Krok trzeci – Dzięki nowemu działaniu przyczyniamy się do powstania nowego, wcześniej nieistniejącego dzieła. Tym samym wzbogacamy rzeczywistość, dajemy coś, co wcześniej nie istniało.

Krok czwarty – Kluczowym elementem jest sprawdzenie naszego rozwiązania w praktyce i ustalenie czy efekty, które przynosi, są lepsze pod względem ekonomicznym od wcześniejszych. Trzeba pamiętać, że działanie twórcze to takie spośród nowych działań, którego ekonomiczność jest wyższa od działań  standardowych.

Krok piąty – polega na powrocie efektów działania do sprawcy. Sprawca, działając twórczo, zaspokaja potrzeby przy mniejszym wydatku swojej energii. Zyskuje on pewną ilość nowych mocy i może ją wykorzystać zgodnie ze swoją wolą.

Najważniejszym skutkiem aktu twórczego jest zmiana, wzbogacenie się samego sprawcy. Chodzi tutaj zarówno o sferę ekonomiczną, jak i sferę umiejętności – może teraz podejmować działania, których wcześniej nie potrafił, a więc wzrosła jego moc i siły.

Tekst powstał na podstawie książki „Twórczy i harmonijny rozwój człowieka” Makarego Krzysztofa Stasiaka.


ĆWICZ Z NAMI SWOJĄ KREATYWNOŚĆ 


 

Czym jest działanie twórcze?

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *