Nowy Rok jest zawsze obietnicą zmiany. Symboliczna data, która odcina grubą kreską dwanaście minionych miesięcy i pozwala na nowe otwarcie. Entuzjazm i oczekiwania wobec tego przełomowego momentu są duże. Czasem nawet zbyt wygórowane. Wielu z nas decyduje się powziąć noworoczne postanowienia. Chcemy zacząć ćwiczyć, schudnąć, nauczyć się języka, czy poznać miłość. Niestety, jak się okazuje, jedynie co 20 osoba jest w stanie wytrwać w danych sobie przyrzeczeniach. Jak znaleźć motywację i jakie postanowienia warto przyjąć?

 

Życiowe decyzje i zmiany wymagają zwykle czasu. Sylwestrowa noc nie odmieni w magiczny sposób  rzeczywistości, dlatego należy realistycznie podchodzić do swoich oczekiwań i własnych ograniczeń. Początek roku sprzyja „słomianemu zapałowi”, który ulatnia się, jeśli tylko nie widzimy rezultatów naszych działań natychmiast. Musimy zdawać sobie sprawę, że każdy cel wymaga systematycznej pracy i często działań zaplanowanych w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Pomyśl, co chcesz osiągnąć i gdzie być za kilka lat. Do czego w życiu dążysz? Jakie cele mogą dać Ci satysfakcję? Zbyt często podejmujemy próby, oparte raczej na oczekiwaniach innych ludzi, lub przekonaniach o nich, niż na swoich własnych. Masz pasję, którą chcesz rozwijać? Stanowisko, które mogłoby sprawiać Ci satysfakcję? To dobry moment, żeby przeanalizować swoje mocne i słabe strony i obrać określony kierunek.

 

Samorozwój, choć wymaga sporego nakładu czasu i pracy, przynosi realne i widoczne efekty –  nabywasz określone umiejętności, powiększasz wiedzę, a często poszerzasz również horyzonty i swoje możliwości. Niezależnie od tego, w jakim miejscu jesteś, edukacja może dać Ci sporą satysfakcję, a jej „efektem ubocznym” jest zwiększenie własnej atrakcyjności i konkurencyjności na rynku pracy.

 

Chcesz rozwijać kompetencje językowe, a może zmienić branżę? Oferta kursów, studiów i szkół jest naprawdę duża. Bez problemu dostosujesz je do swojego trybu życia, przy odrobinie chęci. Poza popołudniowymi, wygodnymi dla osób pracujących zajęciami, w Internecie dostępne jest szeroka baza platform edukacyjnych. Przykładem jest Polski Uniwersytet Wirtualny. Zainteresowanie studiami on-line jest naprawdę spore, dlatego PUW prowadzi rekrutację dwa razy do roku. Jeżeli masz więc świeże postanowienie noworoczne – wystartować możesz w semestrze letnim. Dużym ułatwieniem jest możliwość swobodnego gospodarowania swoim czasem i samodzielnego ustalania harmonogramu i miejsca nauki.

 

Przerwę między świętami możesz wykorzystać na analizę swoich potrzeb, dążeń i celów. Może będzie to dobry impuls do podjęcia ważnych decyzji, czy obrania nowej, zgodnej z Twoją wolą drogi życiowej.  Na naukę nigdy nie jest za późno, więc do dzieła!

 

 

Noworoczne postanowienia. Cel – nauka

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *