Jak wynika z badań, coraz więcej osób niepełnosprawnych kontynuuje naukę na uczelniach wyższych. Ich liczba na uniwersytetach wzrasta, mimo ogólnej tendencji spadkowej, związanej z niżem geograficznym. Problem dostępu do edukacji wciąż jest jednak widoczny, o czym świadczy chociażby odsetek ludzi podejmujących studia, niemal trzykrotnie niższy, niż wśród osób sprawnych.

 

Na co mogą liczyć osoby niepełnosprawne na uczelni?

 

Równy dostęp do edukacji jest prawem każdego obywatela. Uczelnie wyższe, władze samorządowe, rząd i organizacje trzeciego sektora podejmują szereg działań na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych i zapewnienia im możliwości studiowania.

 

Właściwie przy każdej uczelni zorganizowane jest Biuro Osób Niepełnosprawnych. To tu analizowane są zgłaszane potrzeby. Pracownicy BOS służą poradą, pomocą, ale również organizują cały proces funkcjonowania osoby niepełnosprawnej na uczelni – od transportu, przez informacje dot. stypendiów, po niwelowanie barier architektonicznych.

 

Nie da się jednak ukryć, że często, pomimo ogromnych zmian, niektóre bariery są nie do pokonania. Sama organizacja transportu często ogranicza osoby niepełnosprawne, narzucając im sztywne ramy czasowe, bądź zmuszając do długiego czekania na specjalne pojazdy. Szczególnie uciążliwe może to być dla osób mieszkających poza miastami, z dala od ośrodków akademickich. Z tym może się wiązać kolejny problem – kłopoty w nawiązywaniu relacji z innymi studentami.

 

Spontaniczne wyjścia, rozmowy podczas „okienek”, imprezy są naturalną częścią życia studenckiego i integrują grupę. Wykluczenie, wynikające z niemożności współuczestniczenia w tego typu inicjatywach, pogłębia poczucie alienacji. Stan psychiczny natomiast i frustracja mogą mieć wpływ na motywację i zapał do nauki.

 

E-learning jako alternatywa dla tradycyjnych zajęć

 

Wygodną formą edukacji może okazać się e-learning. Uczelnie wyższe coraz częściej wykorzystują tę drogę do przeprowadzania części, lub nawet całych kursów i dzielenia się materiałami. Powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu daje nowe możliwości. Platformy e-learningowe pozwalają niemalże całkowicie przenieść studia do sieci i zaoszczędzić czas poświęcany na dojazdy.

 

Ponad 15-letnim doświadczeniem w e-learningu może się pochwalić Polski Uniwersytet Wirtualny. Wykłady i ćwiczenia są przygotowywane przez kadrę akademicką, a każdy student zobowiązany jest do regularnej pracy, nie mniejszej niż na studiach stacjonarnych. Gwarantuje to wysoki poziom edukacji –  zarówno na poziomie licencjatu, jak i magisterium oraz kursów podyplomowych. Ta forma zyskuje na popularności wśród osób pracujących, rodziców wychowujących dzieci i wszystkich tych, którzy mają ograniczony czas lub możliwości dojazdu. Dodatkowo, co ważne, niepełnosprawni mogą nadal cieszyć się wszystkimi tymi przywilejami, które przysługują im na każdej uczelni – stypendiami, ewentualną pomocą z transportem itp. Jest to wygodne rozwiązanie, także dla tych, którzy czasowo lub stale przebywają w domu.

 

Edukacja w dużej mierze decyduje o późniejszej ścieżce zawodowej, możliwościach awansu, czy w  ogóle o szansach na dobrą i satysfakcjonującą pracę. Nie podejmując studiów, skazujemy się na pogłębianie, lub też multiplikowanie wykluczenia. Jest wiele dróg wsparcia i form edukacji, z których możemy korzystać. Warto orientować się w wymaganiach, infrastrukturze, ofercie, czy formach kształcenia i dobrać najodpowiedniejsze, zgodne z naszymi potrzebami, ambicjami i możliwościami.

Osoby niepełnosprawne na uczelni

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *