W minionym tygodniu nasze przedstawicielki – Monika Maciejewska z Centrum Kształcenia Podyplomowego i Lidia Kłosińska-Mirowska z Polskiego Uniwersytety Wirtualnego, miały okazję gościć w Universidat Isabel I w Burgos, w Hiszpanii. Pojechały tam w ramach programu Erasmus +, na zaproszenie gospodarzy, czyli jednej z przodujących w e-learningu uczelni hiszpańskich.

O tym, jak przebiegało szkolenie, czego się dowiedziały i jak zostały przyjęte przez Hiszpanów, opowiada Lidia Kłosińska – Mirowska.

 

Jak oceniasz pobyt na uczelni i te kilka dni, które miałyście okazję tam spędzić?

Przede wszystkim, był to bardzo dobrze organizacyjnie przygotowany trening. Doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poznania zasad funkcjonowania e-learningu w Hiszpani oraz wymiany dobrych praktyk w organizacji i metodyce. Pobyt był krótki, ale bardzo intensywny i pełen wrażeń.

 

Jak przebiegał trening?

Każdego dnia inna część Uczelni była otwarta dla nas i z entuzjazmem prezentowała swój dorobek. Dzięki temu udało się uniknąć chaosu i zbudować pojęcie o każdym z działów.

 

Możesz powiedzieć o tym coś więcej?

Na początku odwiedziłyśmy Investigation Departament. Po długiej rozmowie znaleźliśmy wiele punktów wspólnych z przedstawicielami departamentu. I tu muszę się pochwalić – podczas spotkania pojawiły się pomysły na nawiązanie bliższej współpracy między naszymi uczelniami.

 

Serdecznie gratuluję. Na pewno daje to możliwość promowania idei PUW w coraz szerszym gronie.

Mam wrażenie, że już w tej chwili jesteśmy odbierani jako jeden z bardziej doświadczonych wirtualnych uniwersytetów w kraju. Stąd zaproszenie.  Ale, a’propos promocji, ciekawym doświadczeniem była wizyta w Communication Departament. Ten dział  zapoznał nas ze swoimi kampaniami marketingowymi, zdradził skąd pomysł na logo Uczelni a nawet przeprowadził wywiad, podczas którego mogłyśmy się poczuć jak gwiazdy na ściance i na czerwonym,  a w przypadku UI1,  różowym dywanie.

 

Odwiedziłyście jeszcze jakieś miejsca?

Oczywiście. Ważnym punktem były odwiedziny w  Technology Departament, gdzie poznałyśmy tajniki metodyki nauczania, fantastyczne zasoby multimedialne oraz platformę zdalnego nauczania, a także  Innovation Departament, który przybliżył działanie systemów informatycznych.

 

Zagadnienia e-learningu są wam znane, ale czy było coś, co Was zaskoczyło?

Na pewno tak.  Zaskoczyły nas możliwości, jakie daje hiszpański system edukacji.  Znacznie mniejsze obostrzenia pozwalają na prężny rozwój tej formy kształcenia. Poza tym, imponujące zasoby dydaktyczne, fantastyczny zespół, który znalazł dla nas czas, żeby podzielić się swoim dorobkiem i uchylić rąbka tajemnicy funkcjonowania uczelni.

W tym miejscu muszę podziękować naszej koordynatorce Anie de la Fuente za super przygotowany tydzień szkoleniowy, otwartość i wszelką pomoc.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę i mam nadzieję, że to Wasza wizyta będzie początkiem dłuższej współpracy między naszymi uczelniami.

Chcesz zobaczyć krótką relację z pobytu w Burgos? Obejrzyj film.

 

Przedstawicielki PUW na Uniwersytecie w Burgos

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *