Tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna odchodzi do lamusa? Korporacje coraz częściej umieszczają kandydatów na ważne stanowiska w escape roomach i obserwują ich zachowania. Metoda na pewno efektowna, ale czy efektywna?

Pracodawcy coraz częściej sięgają po metodę assessment centre, która pozwala na badanie kompetencji podczas wykonywania określonych zadań. Najnowszy trend to wykorzystywanie do tego procesu escape roomów, gdzie pracownicy rozwiązują przygotowane specjalnie dla nich łamigłówki.

Czym jest assemsent centre?

Według publikacji „Personnel Selection and Assessment: Individual and Organizational Perspectives” to najskuteczniejszy sposób doboru personelu na stanowisko pracy. Żadna, nawet najlepiej przemyślana rozmowa rekrutacyjna nie pozwoli na tak szczegółową ocenę kandydata jak profesjonalny assessement center.

– Metoda ta jest cudownym narzędziem badającym poziom kompetencji, a skuteczność tego narzędzia sięga aż 90%. Oznacza to, że kandydaci wybrani podczas dobrze przeprowadzonej assesment center, będą doskonale dobrani pod kątem kluczowych kompetencji – mówi Katarzyna Herman, menadżer ds. rozwoju Centrum Kształcenia Biznesowego, certyfikowany Assesor Asessment Center.

W zależności od konstrukcji zadań można sprawdzić zdolności przywódcze, umiejętność działania pod presją czasu, czy pracy w grupie. Pierwsze assessment centre były używane do selekcji oficerów podczas drugiej wojny światowej. Dziś pomagają dobrać managerów w największych firmach świata.

Zabawa zamiast pracy

Kandydaci biorą udział w kilku praktycznych testach, rozwiązują zadania, czy nawet grają w gry. Aktywności przygotowuje się pod kątem oceny konkretnych, poszukiwanych przez pracodawcę umiejętności. Uczestników obserwują profesjonalni rekruterzy, którzy sprawdzają, jak poszczególne osoby pracują w grupie, kto wykazuje zdolności przywódcze, kto podchodzi do problemów matematycznie, a kto kreatywnie. Taki sprawdzian może zająć kilka godzin, dzięki czemu widać także, jak każdy kandydat radzi sobie ze zmęczeniem.

Rekrutacja w pokoju zagadek

Najnowszym trendem HR jest wykorzystanie jako popularnych escape roomów – miejsc, w którym grupa ludzi rozwiązuje łamigłówki w celu osiągnięcia konkretnego celu, na przykład wydostania się z pomieszczenia.

Specjaliści od HR dostrzegli w pokojach zagadek potencjał, który wykorzystują w procesie rekrutacji. Przeprowadza się w nich ocenę osób z zewnątrz, a także wewnątrz firmy.

– Zdarzało nam się niejednokrotnie wynajmować escape room dla potrzeb dużych korporacji, zdarza się to  coraz częściej, tendencje są wyraźnie rosnące – mówi Patryk Merecz z Forrest Escape.

– Przeprowadzenie takiej rekrutacji może być nie tylko interesujące dla przyszłego pracownika, ale również dla asesora. Jednak moim zdaniem dobrze przygotowana sesja w zupełności wystarczy, a escape room to jedynie dodatkowa atrakcja, która nie jest konieczna – dodaje Katarzyna Herman.

Rekrutacja w escape roomie

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *